החשיבות של עיצוב אתרים בבניית אתר

בניית אתרים משלבת בתוכה מגוון רחב של פרמטרים שמשפיעים על עבודת האתר, אך בבסיסה ישנם שלושה קווים מרכזיים שמשפיעים על היכולת של האתר לעבוד והיכולת של הגולש ליהנות ממנו:

  1. ראשית, איך הוא בנוי מבחינה טכנית?
  2. שנית, איזה חומר הוא מכיל?
  3. כיצד הוא מעוצב?

במאמר שלפניכם ננסה להתמקד במרכיב השלישי, הקו של עיצוב אתרים. זה קו שעבר במהלך השנים לא מעט שינויים, אותם אנחנו יכולים לראות באתרים אשר מופיעים כיום ברשת. השינויים שנוצרו בעיצוב נובעים לא רק מהתקדמות טכנולוגית משמעותית שעברה על התחום אלא גם בגלל הכרה בצרכים של הגולש. כיום כל מי שלומד בניית אתרים לומד בד ובד גם עיצוב אתרים, שני התחומים הולכים יחד ומשלימים זה את זה. בין היתר כי רק כך אפשר להוציא לפועל את עקרונות חווית המשתמש ברשת.

כיצד מעצבים אתר בצורה נכונה?

אם נסתכל על אתרים ישנים, נראה שמלבד העובדה שפונקציות רבות לא היו בהם, בין היתר מאחר ואז לא ידעו כיצד לייצר אותן, הרי שהעיצוב עצמו היה מאוד בעייתי.
פעמים רבות הפונטים לא עמדו בצורה נכונה, תמונות היו כבדות מדי, הרבה באנרים, הדפים לא היו חלקים, היה עומס בעיניים וכן האתר לא זרם בצורה קלילה, מה שגרם אי נוחות בשימוש בו.

כיום חברות בניית אתרים משלבות מעצבי אתרים בתהליך הבנייה והם יוצרים תבניות ברורות לבנייה ועיצוב אשר מעניקים לגולש תחושה הרבה יותר נעימה כשהוא נכנס לאתר. זה מתחיל בדף נקי, כלומר הדף לא מכיל דבר מלבד טקסט ותמונות או סרטונים, אין בו עומס, אין בו דברים מיותרים שלא אמורים להיות רק בשביל למלא את הדף. הגולש מקבל בדיוק את מה שהוא צריך. כמו כן אנחנו יכולים לראות הפרדה ברורה בין חלק לחלק, אך מצד שני כל חלק משלים את החלק האחר. כלומר, אנחנו יודעים בדיוק מהו הפוטר, מה האדר, מה התבנית העיקרית, אך אפשר למצוא שכל חלק משלים את השני, הרבה פעמים גם חלקים מסוימים "נוסעים" איתנו לאורך כל הגלישה באתר מתוך רצון לתת להם את החשיבות שלהם.

לתוך כל זה נכנסים הכפתורים השונים, אלא תמיד יהיו ברורים, מודגשים וכן הם לא יתפסו יותר מדי מקום. הכוונה שהכפתורים אשר מובילים לעמודים אחרים, יהיו רק כפתורים עיקריים שחשוב לנו שהגולשים יילחצו עליהם. גם מבחינת היררכית עמודים ומידע, אנחנו נוודא שהגולש יכול להיכנס מכל עמוד לעמוד אחר חשוב, הוא לא יצטרך לעשות חיפוש ארוך (בשביל זה תהיה לו קופסת חיפוש שתעמוד בכל עמוד) בשביל להגיע לעמוד אותו הוא מחפש. נקודה אחרונה שקשורה לתחום של עיצוב אתרים, תמיד נבחר בצבעים בהירים עם ניגודיות שתיצור שילוב נכון ואטרקטיבי. הצבע צריך להיות נעים לעין ולהתאים לרוח האתר.